Timetable ABC Busbedrijf
Busses leaving from Bus Station Otrobanda (Plasa Roberto Eustatius)
1B Schottegat
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg - Roodeweg -Wegnaarwelgelegen - Schottegatweg west - Schottegatweg oost - Schottegatweg west - Schottegatweg zuid - Fokkerweg - Caracasbaaiweg - Dr. Maalweg - Dr. Hugenholtzweg - Dr. Martin Luther King boulevard - Oranjestraat - Abraham de Veerstraat - De Ruyterkade - Post Punda
Monday-Friday | Saturday | Sunday / Holidays |
7:00 |
7:20 |
|
9:20 |
9:20 |
9:20 |
11:20 |
11:20 |
11:20 |
13:20 |
13:20 |
13:20 |
15:20 |
15:20 |
15:20 |
17:20 |
17:20 |
17:20 |
19:20 |
19:20 |
19:20 |
3A Banda`bou
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen - Schottegatweg West - Weg naar Westpunt - Souax - Gato - Seru Grandi - Seru Chikitu - Daniel - Tera Kora - Krakeel - Jacomel - Fontein - San Juan - Pannekoek - Soto Sta. Martha - Sta. Cruz - Bo`i Barber - Barber - Dokterstuin - Ascencion - Soemboe Fontein - Jacomel - Krakeel - Tera Kora - Daniel - Seru Chikitu - Seru Grandi - Gato - Souax - Weg naar West punt - Schottegatweg west - Weg naar Welgelegen - Roodeweg - Hamelbergweg - Pater Euwensweg - Post Otrobanda
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
7:00 |
|
9:00 |
8:00 |
11:00 |
12:00 |
13:00 |
|
15:15 |
16:15 |
17:15 |
20:15 |
3B Banda`bou
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg - Roodeweg - Weg naar Welgelegen - Schottegatweg west - Weg naar Westpunt - Souax - Gato - Seru Grandi - Seru Chikitu - Daniel - Tera Kora - Krakeel - Jacomel - Fontein - Soemboe - Ascencion - Dokterstuin - Barber - Bo`i Barber - Sta. Cruz - Sta. Martha - Soto - Pannekoek - San Juan - Fontein - Jacomel - Krakeel - Tera Kora - Daniel - Seru Chikitu - Seru Grandi - Gato - Souax - Weg naar Westpunt - Schottegatweg west - Weg naar Welgelegen - Roodeweg - Hamelbergweg - Pater Euwensweg - Post Otrobanda
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
6:00 |
|
8:00 |
|
10:00 |
10:00 |
12:00 |
|
14:00 |
14:00 |
16:15 |
|
18:15 |
18:15 |
20:15 |
|
22:00 |
22:00 |
3C Lagun-Knip
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen Schottegatweg west - Weg naar Westpunt - Souax - Gato - Seru Grandi - Seru Chikitu - Daniel -Wegnaar San Willibrordus - San Willibrordus - San Sebastian -Jacomel -Fontein - San Juan - Pannekoek - Soto - Sta. Martha - Sta. Cruz - Lagun - Jeremi - Knip - vice versa
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
6:30 |
6:30 |
8:30 |
8:30 |
10:30 |
10:30 |
13:00 |
13:00 |
15:00 |
15:00 |
17:00 |
17:00 |
19:00 |
19:00 |
21:00 |
21:00 |
4B Hato
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen - Schottegatweg west - F.D. Rooseveltweg - Airport - Weg naar Hato - Souax - Weg naar Hato - F.D. Rooseveltweg - Schottegatweg west - Weg naar Welgelegen - Roodeweg - Hamelbergweg - Pater Euwensweg - Post Otrobanda
Monday-Friday | Saturday | Sunday / Holidays |
6:30 |
6:30 |
|
7:45 |
7:30 |
|
|
8:30 |
8:30 |
9:00 |
9:30 |
9:30 |
10:00 |
10:30 |
10:30 |
11:00 |
11:30 |
11:30 |
12:15 |
12:30 |
12:30 |
13:30 |
13:30 |
13:30 |
14:45 |
14:30 |
14:30 |
15:45 |
15:30 |
|
16:45 |
16:30 |
16:30 |
|
17:30 |
|
18:30 |
18:30 |
18:30 |
20:30 |
20:30 |
20:30 |
22:30 |
22:30 |
22:30 |
8A Charo-Jandoret
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg - Roodeweg - van Eyck van Voorthuizenweg - Piskaderaweg - EEG-weg - Weg naar Bullenbaai - Kaya Antoine Pijpers - Kaya Ma Pieternella - Plasa Shon Tin Zimmerman - Kaya Ma Pieternella - Kaya Antoine Pijpers - Weg naar Bullenbaai - Sami Liber (Liboe) - Weg naar Bullenbaai - Kaya Matasiguaraya - Weg naar Bullenbaai - EEG-weg - Weg naar Westpunt - Schottegatweg west - Weg naar Welgelegen - Roodeweg - Hamelbergweg - Pater Euwensweg - Post Otrobanda
Monday-Saturday |
6:00 |
7:00 |
8:00 |
9:00 |
10:00 |
11:00 |
12:00 |
13:00 |
14:00 |
15:00 |
16:00 |
17:00 |
18:00 |
8B Kas Chikitu-Jandoret
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen - Schottegatweg west - Weg naar Westpunt - EEG-weg - Weg naar Bullenbaai - Kaya Matasiguraya - Weg naar Bullenbaai - Sami liber (Liboe) - Weg naar Bullenbaai - Kaya Antoine Pijpers - Kaya Ma Pieternella - Plasa Shon Tin Zimmerman - Kaya Ma Pieternella - Kaya Antoine Pijpers - Weg naar Bullenbaai - Weg naar Westpunt - EEG-weg - Piskaderaweg - van Eyck van Voorthuizenweg - Pater Euwensweg - Boerhavestraat - Roodeweg - Hamelbergweg - Pater Euwensweg - Post Otrobanda
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
6:30 |
|
7:30 |
|
8:30 |
|
9:30 |
9:30 |
10:30 |
|
11:30 |
11:30 |
12:30 |
|
13:30 |
13:30 |
14:30 |
|
15:30 |
15:30 |
16:30 |
|
17:30 |
17:30 |
18:30 |
|
19:30 |
19:30 |
21:30 |
21:30 |
9A Westpunt
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen - Schottegatweg west - Weg naar Westpunt - Souax - Gato - Seru Grandi - Seru Chikitu - Daniel - Tera Kora - Krakeel - Jacomel - Fontein - Soemboe - Ascencion - Dokterstuin - Barber - Rabu di Yuana - Wacawa - Boka Tabla - Zorgvliet - Westpunt - vice versa
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
7:00 |
7:00 |
9:00 |
9:00 |
11:00 |
11:00 |
13:15 |
13:15 |
15:15 |
15:15 |
17:15 |
17:15 |
19:15 |
19:15 |
21:15 |
21:15 |
11 Tera Kora
Post Otrobanda - Pater Euwensweg - Hamelbergweg -Roodeweg -WegnaarWelgelegen - Schottegatweg west - F. D. Rooseveltweg - Jan Noorduynweg - Weg naar Westpunt - Souax - Gato - Seru Grandi - Seru Chikitu - Daniel - Tera Kora - Kaya Tera Kora - Kaya Piedra Natural - Kaya Boksiet - Kaya Wama - Kaya Andesiet - Kaya Dioriet - Kaya Arsita - Kaya Tera Kora - Tera Kora - Daniel - vice versa
Monday-Saturday | Sunday / Holidays |
7:45 |
7:45 |
9:30 |
9:30 |
11:00 |
11:00 |
13:00 |
13:00 |
14:30 |
14:30 |
16:30 |
16:30 |
18:30 |
18:30 |